.

15 Şubat 2009 Pazar

Maserati Marina Yacht Club Sailing Cup


Maserati Marina Yacht Club Sailing Cup

http://www.sailfoto.com/dan alıntı

Maserati ve Marina Yacht Club sponsorluğunda, BAYK, Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü ve Milta Bodrum Marina tarafından düzenlenen Maserati Marina Yacht Club Sailing Cup, 20-21 Eylül 2008 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Aynı zamanda, Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü, 2008 Yaz-Güz Trofesi'nin 4. ayağı olan yarışa, Race sınıfından 7, Cruiser sınıfından 14 olmak üzere toplam 21 tekne katıldı. Yarışlarda davetli sanatçılar da ekiplerle birlikte yarıştı.

İlk gün…
Her iki sınıf için tek ve offshore yarışı var. Cruise sınıfı Bodrum-Karaada çevresi- Bodrum parkurunu yaparken Race sınıfı tekneler Bodrum-Çelebi Adası-Karaada-Bodrum rotasında yarışacak. Startlar erteleme olmadan brifingde açıklandığı saatlerinde veriliyor; 12.00 Race, 12.10 Cruiser.

Yarıştığım Bona Dea (Cruiser B) ile güzel bir start alıp, gurubun önünde Karaada batı burnuna doğru rota tuttuğumuzda rüzgarın hızı 7-8 knot. İlk dakikalardan sonra rüzgar 12-13 knotlara çıkıyorsa da Karaada’nın arkasında, 4-5 knotlara düşüyor. Bu sırada kıyıya yakın seyreden tekneler neredeyse tamamen rüzgarsız kalıyorlar.

Tüm yarış boyunca 3-15 knot arası rüzgar ile yarışıyor tekneler. Race sınıfı yarışı iyice uzayınca, rüzgarın da kesilmesi sonucu finişler arasında 2 saate yaklaşan farklar oluşuyor.

İkinci gün…
Bodrum için son iki gündür verilen “sağanak yağmur geliyor” uyarısı bir gece önce gerçekleşince, pırıl pırıl mavi bir gökyüzünü ve bembeyaz cumulus bulutları altında yapılıyor yarışlar. Günün yarışlarında her iki sınıfta aynı sosis rotada yarışacaklar, Race sınıfı tekneler parkurda 3 orsa 3 pupa yaparken, Cruiser sınıfı 2 orsa ve 2 pupa ile finişe ulaşacaklar. Bu gün Race sınıfı içn iki Cruiser sınıfı için ise sadece tek yarış var.Startlar yine tam zamanında; 12.00 Race, 12.10 Cruiser. Kuzey-kuzeybatı yönünden 10-12 knots esen rüzgar ile başlıyor yarışlar.

Race sınıfı startında, Uzma’nın gerilerden gelerek, bir “vapur” edası ile en önde start almasının güzelliğinden kurtulamamışken, henüz 2 dakika kadar sonra, Race sınıfı teknelerinden, uzaklarda ki Şahmat ta bir karışıklık gözümüze çarpıyor; Ekipten bir kişi denize düşmüş ve vardevela tellerine tutunarak geri çıkmaya çalışıyor. Yelkenci refleksi bu olsa gerek.

Yarış boyunca zaman zaman 15-17 knotlara çıkan rüzgar ile kısa rotada ki Cruise yarışını yaklaşık 55 dakikada tamamlıyor, Bona Dea. Finişimiz gerçekten çok heyecanlı. Bizde önce finişe giren Ömer Karacalar’ın skipperliğinde ki Sünger’in ardından zamanı ve nefeslerimizi tutuyoruz; 2 dakika 21 saniye. Bu düzeltilmiş zamanda Sünger’i geçtik demek, bu gün biz 1(bir) iz.

Finişi aldıktan sonra marinaya gitmek yerine açıklara tutuyoruz rotamızı, bir yandan da “bu gün Cruise sınıfı için neden tek yarış yapıldı” diye düşünüyorum!…

Akşam ise Marina Yacht Club ağırlığını koyuyor ortaya, nefis bir ödül töreni düzenliyor. Tören sonrasında ise Fatih Erkoç çıkıyor sahneye. Müzik Önder Bali ve Fatih Erkoç’tan, içkiler Kavaklıdere, Efe Rakı, Efes Pilsen kısaca Marina Yacht Club’den olunca, yelkencilere eğlenmek kalıyor. Onlar da yarışlarda olduğu gibi bunun da hakkını veriyorlar.

Saner Gülsöken

Hiç yorum yok:

Blog Arşivi